Sociálne siete

SecIT.sk na Facebooku SecIT.sk na Google+ SecIT.sk na Twitteri

Podporte nás


V prípade, že Vám obsah nášho portálu niekedy nejakým spôsobom pomohol, či bol pre Vás prínosom prosím podporte jeho chod ľubovoľnou čiastkou. Ďakujeme!

Štítky

Vyhľadávanie

You are here

Domov

bezpečnostná politika

Kyberbezpečnostná doktrína EÚ verzus NATO

EÚ i NATO. Obe organizácie sa snažia zasiahnuť do sveta kybernetickej bezpečnosti a istým spôsobom ho monitorovať i regulovať. Sú Európania schopní zaistiť koordináciu a spoluprácu v oblasti kybernetickej bezpečnosti? A ako pri tom EÚ „konkuruje“ NATO? Kto by mal zasiahnuť v krízových okamihoch? Ako sa obe inštitúcie pripravujú na možnosť masívnych útokov a koho zásah by mal byť strategickejší? Aj na tieto otázky sa pokúsime odpovedať v tomto článku.

Kyberbezpečnostná doktrína EÚ a stav v SR i ČR

Ako fungujú mechanizmy pre kooperáciu pri riešení kybernetických incidentov v rámci EÚ, kde sa prístup jednotlivých krajín výrazne líši? Dokáže EÚ čeliť kybernetickým útokom aj bez pomoci NATO? Aký je prístup Slovenska ku kybernetickej bezpečnosti v porovnaní s Českom? Aj na tieto otázky sa pokúsime nájsť odpovede v tomto článku. Ako si budete môcť prečítať, v oblasti IT bezpečnosti na európskej i národnej úrovni je stále veľa problémov.

Aká je kyber-bezpečnostná doktrína EÚ?

V súčasnosti stále viac diskutovaná otázka kybernetickej bezpečnosti, ktorá trápi veľkých i malých hráčov v globálnom svete sa stáva stále akútnejšou. Kybernetickí útočníci sú mobilní, rýchli, často i profesionálni a nepatria medzi nich len organizované zločinecké skupiny, ale často štáty a dokonca aj zdanliví vzájomní spojenci. V tomto článku sa pozrieme na to, ako sa k tejto problematike stavia EÚ a postupne sa budeme venovať i konkrétnym veľkým kybernetickým incidentom, ktoré s EÚ súvisia.

Bezpečnostná politika informačného systému

Bezpečnostná politika informačného systému je základným a nevyhnutným procesom v každej spoločnosti. Vzhľadom na to, že útok môže prísť kedykoľvek, či z externého alebo interného prostredia a môže za ním stáť akýkoľvek útočník pokúšajúci sa vedome alebo nevedome ohroziť systém, je dôležité, aby sieťový administrátor vedel ako sa zachovať.


Security-portal.cz Hoax.cz Soom.cz